32650-es méretű li-ion akkumulátor

Nabíjateľné batérie sa dnes nachádzajú vo všetkých bezdrôtových elektronických zariadeniach, ale to, ktorá je pre vás tá pravá, závisí od mnohých vecí, preto si vždy skontrolujte popis produktu, ktorý používate, a pozrite si tieto parametre:

 • napätie (1,2 1,5, 3,0, 3,2, 3,7 V)
 • veľkosť: (CR2/15270, CR123/16340, AAA/10440, AA/14500, 18650, 26650, 21700, 26800 atď.)
 • aký druh konštrukcie (Povišeni plus kontakt/Plochý plusový kontakt)
 • aký je vybíjací prúd: (A)
 • akú kapacitu (mAh) batérie odporúča výrobca.

Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu batériu pre vás! Zoraďte produkty podľa obľúbenosti, ceny alebo názvu a pomocou filtrov zobrazte len tie produkty, ktoré sú pre vás vhodné. Ak sa stále neviete rozhodnúť, kontaktujte niektorého z našich odborníkov na uvedených kontaktných údajoch zákazníckeho servisu a oni vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

Pri výbere batérie je potrebné zvážiť niekoľko veľmi dôležitých aspektov, inak zariadenie, do ktorého batériu vložíte, nebude fungovať alebo môže vyhorieť, preto je dobré si pred kúpou overiť, na čo sa pri výbere správnej batérie zamerať, aby ste sa uistili, že vám nič neujde!

Jedným z najdôležitejších aspektov je veľkosť, preto si vyberte takú veľkosť batérie, akú výrobca odporúča pre vaše zariadenie, pretože ak si kúpite menšiu alebo väčšiu, nebude pasovať, nedosiahne na póly alebo bude hrkať, takže ak je napríklad uvedená veľkosť 18650, kúpte si takú, ktorá nie je menšia ani väčšia. Na čo ďalšie by ste sa mali zamerať, aby ste si vybrali správnu batériu?

Zoskupenie podľa veľkosti

Najbežnejšia veľkosť Li-ion článkov je 18650, ale bežné sú aj 14500 a 26650, 10440, 16340, 18350, 18500, 32650 a v poslednom čase sa čoraz častejšie vyskytujú 20700 a najmä 21700. V praxi tieto čísla predstavujú veľkosť batérie, napríklad ak sa pozrieme na 18650, prvé dva znaky označujú priemer článku, v našom prípade 18 mm, a druhé dva znaky označujú dĺžku článku, ktorá je 65 mm. Aby bol život trochu komplikovanejší, niektoré batérie sa môžu líšiť vo veľkosti o niekoľko mm, takže aj keď ide o 18650, môže mať šírku 18,5 mm a dĺžku až 70 mm, najmä ak je chránená (viac o tom, čo to znamená, neskôr), takže sa oplatí pred objednaním uistiť, aká batéria sa hodí do toho ktorého zariadenia, ktoré chcete používať.

Zoskupenie podľa napätia

 • Batérie na báze niklu, ktoré majú menovité napätie 1,2 V, čo v praxi znamená, že pracujú s napätím od 0,8 do 1,4 V.
 • Batérie na báze lítia, ale s prevádzkovým napätím 1,5 V, tieto boli vytvorené ako náhrada predchádzajúcej skupiny, pracujú medzi 1 a 1,8 V.
 • Lítiovo-iónové s napätím 3,0 V (typicky veľkosti CR2 a CR123)
 • batérie LifePO4 s napätím 3,2 V
 • Li-ion 3,6 V (medzi 2,8 a 4,2 V)

Tieto batérie nie sú vzájomne zameniteľné, preto nevkladajte batériu s napätím 3,6 V do zariadenia, ktoré očakáva batériu s napätím 1,2 V, inak skončíte s nepríjemným problémom. Batéria s napätím 1,5 V jednoducho zničí štandardnú 1,2 V nabíjačku. Do nabíjačky, ktorá je zapojená na 3,2 V, však môžete vložiť 3,0 V batériu, ale nie je dôvod na väčší rozdiel.

Zoskupenie podľa materiálu

V súčasnosti sú na trhu dva hlavné typy batérií, na báze niklu (1,2 V) a na báze lítia. (3,7V)

Li-ion

Lítium-iónové batérie sú v súčasnosti najrozšírenejšie (predávame hlavne ich), a to z viacerých dôvodov:

 • Lítiové batérie sú oveľa ľahšie a odolnejšie ako batérie na báze niklu
 • Nemajú pamäťový efekt
 • Sú ľahšie a lacnejšie ako bežné batérie
 • Dokonca aj vybitý článok môže dodať minimálne 2,8 V v porovnaní s NiCd alebo NiMH batériami s napätím 1-1,25
 • V, hoci sa neodporúča ísť pod 3 V, pretože to ohrozuje životnosť batérie, a nie všetky nabíjačky ich dokážu oživiť
 • Avšak: nechránené sú citlivejšie, môžu sa prebíjať, čo môže batériu zničiť, a uzavretá batéria môže byť nebezpečná, preto kupujte len kvalitnú batériu a nabíjačku zo spoľahlivého zdroja

Ochrana
Li-ion batérie možno rozdeliť do dvoch veľkých kategórií: chránené a nechránené. Chránené batérie majú v spodnej alebo hornej časti malý obvod, ktorý slúži na bezpečnostné účely a odpojí článok batérie od svoriek v prípade prebitia, nadmerného vybitia alebo skratu. Nechránené batérie si preto vyžadujú väčšiu starostlivosť, ale sú lacnejšie ako ich chránené náprotivky. Ochrana je na batériách vyznačená pomocou plošného spoja.
Dôležité je, že chránené batérie sú dlhšie, napríklad chránené batérie 18650 môžu mať až 70 mm namiesto 65 mm.

Vybíjací prúd
Existujú typy batérií s vysokým a nízkym vybíjaním, číslo, ktoré udáva, aký veľký prúd možno z batérie v danom okamihu odobrať. Je to dôležité, pretože pre mnohé zariadenia je to nepodstatné, napr. elektrické cigarety uprednostňujú batérie s vysokým vybíjaním, ale pre mnohé iné zariadenia je dôležitý aj Discharge Current.

Maximálny a trvalý vybíjací prúd
Pri batériách rozlišujeme medzi uvedenými dvoma údajmi, pretože zatiaľ čo prvý z nich dokáže batéria udržať až do konca svojej kapacity, druhý dokáže udržať len 1-2 sekundy, preto sa oplatí venovať pozornosť tomu, čo je na batérii napísané a čo je inzerované.