Bezpečnostné pokyny pre lithium-iónové batérie

Pred použitím batérií si prečítajte nasledujúce bezpečnostné pokyny a dodržujte všetky opatrenia súvisiace s používaním lithium-iónových batérií. Nesprávne použitie batérií môže viesť k vážnym zraneniam alebo požiaru. Zákazník je povinný dodržiavať špecifikované inštrukcie výrobcu pre použitie, ako aj tie popísané v bezpečnostných pokynoch. Ak zákazník nesplní tieto požiadavky, zodpovedá za všetky následné škody alebo nehody. Weisson Kft. nezodpovedá za žiadne nehody alebo škody, ktoré vzniknú v dôsledku nedodržania bezpečnostných predpisov alebo nesprávneho použitia batérií.

DÔLEŽITÉ! Nesprávne použitie lithium-iónových batérií (napr. údery, vystavenie žiareniu tepla, rozoberanie, preplnenie, pretiahnutie, skrat) môže spôsobiť výbuch alebo požiar!

• NIKDY neponárajte batériu do vody, oheň, alebo korózne kvapaliny, ani ju neukladajte na miesta vystavené priamemu slnečnému žiareniu, vysokým teplotám, alebo teplotám pod bodom mrazu! Batériu nevozite, kde by mohla byť vystavená otrasom alebo nárazom, ako vo voľnej vrecku alebo peňaženke! Je najlepšie používať box na uchovávanie batérií, kde batérie stabilne ležia a sú chránené pred mechanickým poškodením.

• Pri používaní nedovolte miešanie batérií rôznych značiek, typov, starých a nových, alebo použitých a nepoužitých! NESPRAVUJTE lithium-iónovú batériu nad rámec určeného kontinuálneho zaťaženia!

• Poškodené, vadné, alebo nepoužité batérie nevyhadzujte do bežného odpadu, ale vždy ich umiestnite do určených kontajnerov na nebezpečný odpad!

• Okamžite prerušte používanie batérie, alebo ju nepoužívajte ďalej, ak zistíte nezvyčajný zápach, horúčavu na dotyk (>60 °C), únik tekutiny, zmenu farby alebo tvaru, alebo akýkoľvek iný nezvyčajný jav.

• Vezmite na vedomie, že podľa odporúčaní niekoľkých výrobcov je rizikové používať lithium-iónové batérie na prevádzkovanie e-cigaret, najmä batérie odpojené od e-cigaret.

Použitie – Nabíjanie, Ukladanie, Tipy na dlhšiu životnosť!

• Batériu lithium-iónu skladujte na suchom, chladnom mieste, ideálne v krabici na batérie! Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, vlhkej prostrediu a dlhotrvajúcim teplotám pod bodom mrazu. Podľa odporúčaní výrobcov je najvhodnejšie ukladanie pri teplote 15 °C s úrovňou nabitia 60%. Aktuálne informácie naznačujú asi 3% samovybíjania mesačne pri izbovej teplote.

Pred použitím nabíjačky vždy uistite sa, že používate správnu nabíjačku pre typ batérie a napätie batérie, odlišné napätie môže spôsobiť zapálenie batérie! Nabíjajte len pod dohľadom a preč od horľavých materiálov!

Pre lithium-iónové batérie je koncové nabíjacie napätie typicky 4,1-4,2 V. Počas vybíjania sa napätie Li-Ion batérie spočiatku pomerne rýchlo zníži z dosiahnutého koncového nabíjacieho napätia na nominálne napätie (približne 3,6-3,7 V), potom sa na dlhú dobu takmer nezmení. Napätie bunky začne opäť prudko klesať tesne pred úplným vybitím. Vyhnite sa preplneniu; udržujte batérie 3,7 V nad 2,8 V! Lithium-iónové batérie nesmú byť vybité pod 2,5 V na bunku, ani počas skladovania.

• Hoci rýchle nabíjanie umožňuje rýchlejšie nabíjanie batérie, neprospieva to jej životnosti. Menší (menej ako 1 A) prúd nabíjania obvykle zvyšuje dostupné počty nabíjacích cyklov a životnosť batérie.

Vyhnite sa preplneniu a neustálemu 100% nabíjaniu! Čím vyššie je napätie bunky, tým rýchlejšie starnie batéria, preto nedržte lithium-iónovú batériu neustále nabitú na 100%, skôr by mala byť nabíjacia úroveň 55-75%. Aj pri zriedkom používaní je dobré batériu nabíjať približne každých šesť mesiacov na úroveň 55-75%, aby zostala plne funkčná.

Vyhnite sa vybitiu na 0%! Predĺži sa tak životnosť lithium-iónovej batérie, ak ju opäť nabijete, keď je na úrovni 30% alebo vyššej.

Preplnenie: Ak sú bunky napriek tomu preplnené, vnútorný poistkový obvod alebo BMS odpojí batériu, ale väčšinou iba dočasne. Niektoré nabíjačky sú schopné znovu nabiť batériu, ktorá sa zdá byť chybná, pomocou takzvanej kvapkovej nabíjačky, takže ak máte takú batériu, môžete skúsiť viac nabíjačiek, možno niektorá ju oživí. Ak sa bunka dostane pod 1,5 V, už ju ďalej nepoužívajte, pretože existuje vysoké riziko vzniku skratu a ohrozenia požiarom.

Riziká a nebezpečenstvá používania lithium-iónových batérií


Mechanické zranenia

Mechanické zranenia môžu viesť k skratom. V dôsledku zranenia sa batéria môže zahriať, obal môže roztaviť a vzplanúť. NIKDY nerozoberajte, nevŕtajte, neprekrúcajte, nerozbíjajte ani nepálite batériu. Nevyhadzujte ochranný kryt, pretože to môže poškodiť batériu a zrušiť záruku. Ak je batéria alebo jej izolácia poškodená akýmkoľvek spôsobom, nebuďte používanie batérie!


Chemická reakcia

Li-ionové batérie sú hermeticky uzavreté, ale mechanické poškodenie alebo iné poruchy môžu spôsobiť ich únik. Unikajúca kvapalina obvykle obsahuje horľavé a/alebo korozívne roztoky a lithiumsolí. Unikajúcu kvapalinu možno z batérie očistiť/utrieť vodou, ale batériu nesmie ponárať do vody, najmä v nabitej polohe! Unikajúca kvapalina môže dráždiť pokožku, oči a sliznice. Plyny unikajúce z lithium-iónových batérií môžu predstavovať riziko pre zdravie! Preto ak batéria uniká, dodržiavajte tieto bezpečnostné opatrenia:

Osobná ochranná výbava v prípade úniku:

Noste vhodný ochranný odev (rukavice, ochranné okuliare, atď.)! Ak existuje riziko úniku pár priamo pri vás, použite masku a oblečenie krytia celého tela! Uzavrite miesto, kde sa nehoda stala, nechajte batériu lithium-iónu vychladnúť a vetrajte, kým sa plyny nevytratia. Zabráňte styku so pokožkou a očami, ako aj vdýchnutiu pár! Vypustené kvapaliny absorbuje absorpčný materiál a potom ho bezpečne likvidujte.

Prvá pomoc:

V prípade kontaktu s elektrolytom, plynom alebo vedľajšími produktmi požiaru z batérie lithium-iónu je potrebné dodržiavať nasledujúce opatrenia prvej pomoci:


1. Oči - Ak sa dostane do očí, okamžite si ich opláchnite hojným množstvom vody po dobu najmenej 15 minút. Udržujte viečka otvorené, aby sa zabezpečilo úplné opláchnutie očí!
2. Pokožka - Odstráňte kontaminované oblečenie a opláchnite pokožku studenou vodou po dobu najmenej 15 minút.
3. Dýchacie cesty - Zabezpečte prívod čerstvého vzduchu. Ak je to potrebné, poskytnite prvú pomoc.
4. Po poskytnutí prvej pomoci vždy vyhľadajte lekársku pomoc!

Tepelný stres, požiarna hrozba

Vnútorné skraty môžu nastať v dôsledku vysokých teplôt, čo môže predstavovať riziko požiaru. Aj keď "chránené" batérie sú vybavené vnútornými ochrannými obvodmi s teplotnými senzormi, monitorovaním napätia a bezpečnostnými vypínačmi, ktoré bránia prehriatiu alebo vzplanutiu počas preplnenia alebo preťaženia, nie všetky batérie sú chránené. Batérie by sa mali držať mimo tepla, otvoreného ohňa a korozívnych kvapalín! DÔLEŽITÉ! Li-ionové batérie, ako aj iné batérie, by nemali byť skratované.


Opatrenia počas požiaru:

Keď teplota prekročí 125 °C, bunky batérie sa môžu vzplanúť alebo explodovať.

Keďže doba horenia bunky batérie je 35-40 sekúnd, v väčšine prípadov v prípade požiaru je jedinou možnosťou uhasiť už sa šíriaci požiar a nechať batériu vyhorieť kontrolovaným spôsobom.

Hasicie médium: Keďže li-ionové batérie všeobecne neobsahujú kovový lítium, môžu sa použiť bežné hasiace média (ako je prášok ABC, CO2 hasič alebo voda). Ak batérie neunikajú, môžu byť tiež uhasené vodou, ale vyhýbajte sa haseniu vodou, ak unikajú. Avšak použitie hasiacich prostriedkov závisí od materiálu, ktorý horí (napríklad olej, plast atď.). Ak je to možné, odstráňte batérie z oblasti požiaru. Počas hasenia požiaru je potrebné nosiť prenosné dýchacie prístroje a odev krytia celého tela.

Nebezpečné produkty rozkladu: Samotné bunky nehorí, ale organické materiály vnútri nich áno. Medzi spalovacími produktmi sa nachádzajú okrem iného fluorovodík, oxid uhoľnatý a oxid uhličitý.